Genel

Makyaj Alerjisinin Yaygın Belirtileri

Cilt bakım ürünlerindeki bazı bileşenlerin yanı sıra belirli cilt koşullarından kaynaklanan alevlenmeler cildinizin kuru veya pul pul olmasına neden olabilir ve bu da gerçek sorunu belirlemeyi biraz zorlaştırabilir. “Alerjiler, retinoik, laktik ve glikolik asit (kaşıntı olmadan kırmızı, pullanan cilt) gibi aktif bileşenlerin neden olduğu cilt tahrişi veya komedojenik (gözenek tıkanma) bileşenlerin ürettiği akne çıkıntıları gibi diğer reaksiyonlardan ayırt edilmelidir ” diyor yönetim kurulu sertifikalı dermatolog Yoram Harth .

 

Michigan alerjisti / immünolog Kathleen Dass , makyajdan kaynaklanan alerjik bir reaksiyon veya alerjik kontakt dermatit, genellikle en şiddetli vakalarda (örneğin enfekte olduğunda) çatlayabilen veya kabarcıklar şeklinde görünen kırmızı, kaşıntılı ve pul pul döküntüler şeklinde ortaya çıkıyor . “Kızarıklık tipik olarak makyajı uyguladığınız yerde meydana gelir, ancak teknik olarak maruz kaldığınız her yerde görünebilir,” diyor. Çoğunluk için bu, göz kapakları ve gözleri çevreleyen hassas cilt anlamına gelir; bu, yüzdeki cildin geri kalanından beş kat daha incedir.

 

Kimler Makyaj Alerjisi Geliştirebilir?

Calabasas Dermatoloji Merkezi’nde tıbbi direktör olan kurul onaylı dermatolog Hal Weitzbuch , genetik, çevre, cilt bütünlüğü ve maruz kalma miktarı gibi çeşitli faktörlerin makyaj alerjilerine yatkınlığınızı belirleyebileceğini söylüyor . “Belirli kimyasallara ne kadar uzun süre maruz kalırsak, sonunda bir duyarlılık eşiğini geçebilir ve alerjik reaksiyon semptomları göstermeye başlayabiliriz” diye belirtiyor.

 

Başlamak için zaten hassas bir cilde sahip olanlar, bağışıklık sistemleri zayıflamış veya astım, mevsimsel alerjiler ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıkları ile uğraşanlar özellikle savunmasızdır. “ Egzama geçmişi olan kişilerin cilt alerjisi geliştirme olasılığı daha yüksektir ve bu kısmen cilt bariyerlerinin daha az sağlam doğasından kaynaklanıyor olabilir. Böylece bileşenler cilde nüfuz edebilir ve daha hassas hale gelebilir, ”diye açıklıyor New York City kurul onaylı dermatolog Hadley King .

 

Makyaj Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir

New York City estetisyen ve model Sydney Blankenship , kozmetiklerden kaynaklanan alerjik bir reaksiyonun tedavi edilmesinin durumun ciddiyetine bağlı olduğunu söylüyor . Kızarıklığı veya kaşıntıyı hızla yatıştırmak için hidrokortizon veya kalamin losyonu gibi topikal kremler uygulamadan önce bölgeye soğuk kompres uygulanmasını öneriyor. Blankenship, “Son olarak, enflamasyonu azaltmak için reçetesiz satılan oral antihistaminikler kullanılabilir” diye ekliyor. Dr. Weitzbuch, şiddetli reaksiyonlarda veya tahriş göz kapaklarınızda, dilinizde, dudaklarınızda veya ağzınızda şişme ve nefes almada veya konuşmada güçlük içeriyorsa, 911’i aramanız veya acil servise gitmenizin nefes almayı tehlikeye atabileceğinden en iyisi olduğunu söylüyor.

 

Neyse ki, Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde dermatoloji profesörü yardımcısı olan New York şehri kurul onaylı dermatolog Debra Jaliman , neyse ki çoğu insan, “ürünü kullanmayı bıraktığınızda genellikle kendi kendine çözülecek” hafif tahrişler yaşayacaktır . Yine de bu, ilk sorun belirtisinde durduğunuz sürece cildinizi aynı ürün veya içeriğe maruz bırakmaya devam edebileceğiniz anlamına gelmez. Dr. Shainhouse, “Kronik tahriş ve cilt iltihabı ciltte kızarıklığa, renk değişikliğine, kalınlaşmaya ve / veya kolajen bozulmasına yol açabilir ve bu da erken cilt yaşlanmasına ve kırışmasına neden olabilir” diye açıklıyor Dr.

 

Doktor Ne Zaman Görülür?

Genel bir kural olarak Blankenship, “Reçetesiz satılan ürünlerle herhangi bir tahrişin birkaç gün sonra geçmediği durumlarda, ikinci kez bir dermatoloğa görünmek en iyisidir. Cildinizde önemli değişiklikler olduğunu fark ettiğinizde, en iyisi bir cilt bakımı tıp uzmanına danışmaktır. ” Cildinizin soyulmaya veya kabarmaya başlaması daha da önemlidir çünkü lezyonlar bakteriler tarafından kolayca enfekte olabilir. Dr. King, ziyaretiniz sırasında dermatoloğunuz kızarıklığı değerlendirebilir ve gerekirse daha güçlü bir kortikosteroid krem yazabilir. “Daha sonra, tam olarak hangi bileşen veya bileşenlere tepki verdiğinizi açıklamaya yardımcı olmak için bir yama testi yapabilir” diye ekliyor.

 

Dr. Dass, benzer şekilde, bir alerji uzmanından randevu ayarlayabileceğinizi ve daha sonra genel alerjenleri içeren küçük odaları kullanarak sırtınızda bir yama testi uygulayabileceğinizi söylüyor. “Bir alerji uzmanı, şüphelendiğiniz belirli bir makyaj ürününü de uygulayabilir. 48 saat sonra yamalar çıkarılacaktır, ancak alerji uzmanınız, ikinci veya üçüncü bir okuma için 72 veya 96 saat içinde geri dönmenizi isteyebilir. Bunlar aradığımız gecikmiş tepkiler, bu yüzden geri dönmeniz gerekecek ”diye ekliyor. Topikal veya oral kortikosteroidlerin yanı sıra, doktorunuz bölgeyi yatıştırmak ve korumak için bariyer kremler ve nemlendirici losyonlar da önerebilir. Dr. Dass, “Cildiniz enfekte olmuşsa, bir antibiyotiğe bile ihtiyacınız olabilir” diye ekliyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir