Genel

Güzellik Rutininizde Bal Neden Zorunlu?

Sıcak bir fincan çaya veya en sevdiğimiz yoğurda bir çiseleyen bal eklemeyi seviyoruz, ancak balın topikal olarak uygulandığında bazı inanılmaz cilt bakım faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bal cildinize tam olarak nasıl fayda sağlıyor? İşte bilmeniz gerekenler ve onu güzellik rutininize eklemenin doğru yolu.
Bal nedir?
Bal, arıların çiçeklerden topladıkları nektarı kullanarak yaptıkları yapışkan, yoğun bir sıvıdır. En yaygın olarak yiyecekler ve içecekler için bir tatlandırıcı olarak bilinmesine rağmen, çeşitli tıbbi kullanımları da vardır – bu da neden genellikle “sıvı altın” olarak adlandırıldığını açıklar. Araştırmalar balın birçok şeyde faydası olduğunu gösterirler. Yanıkların iyileşmesine yardımcı olmak, mide rahatsızlıklarını azaltmak gibi faydaları vardır. Peki ya balın cildimize faydaları nelerdir?
Balın Cilde Faydaları
Bal, tıbbi faydalarının yanı sıra cildiniz için de harikalar yaratabilir. Bal, doğal bir antibakteriyel, antiseptik ve antienflamatuvar bileşendir. Araştırmalar, bu özelliklerinden dolayı balın akne ve dermatit gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını yatıştırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor . “Ayrıca, kolajenin desteklenmesine ve oluşturulmasına yardımcı olabilir.” Kolajen sağlıklı, genç görünen bir cilt için bir yapı taşıdır, yani bal, etkili bir yaşlanma karşıtı bileşendir.
Güzellik rutininize bal eklemek söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok tür vardır – ancak bazıları kesinlikle diğerlerinden daha etkilidir. İşte en iyi seçeneklerden bazıları:
Ham bal
Bal nasıl işlenir? cildiniz için en iyi balın çiğ bal olduğu bilinmektedir. Ham, işlenmemiş bal, tümü cildin zarar görmesini korumaya, onarmaya ve önlemeye yardımcı olan doğal antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle doludur.
Ham, filtrelenmemiş balda bulabileceğiniz vitamin ve besinler arasında B vitaminleri, bakır, demir, amino asitler, magnezyum ve potasyum bulunur. Etikette “çiğ”, “işlenmemiş”, “filtrelenmemiş”, “ısıtılmamış” ve “pastörize edilmemiş” gibi kelimeleri arayın.
Akasya balı
Yararlı olabilecek diğer bir bal türü, Japonya’dan gelen akasya balıdır. Orta Asya Küresel Sağlık Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, akasya balının saçkıran ve atlet ayağı gibi bir grup mantar hastalığı olan tinea’nın tedavisine yardımcı olduğunu gösteriyor .
Cildiniz İçin Bal Nasıl Kullanılır?
Balı birçok cilt bakım ürününde bulabilirsiniz – ürüne bakılmaksızın alışveriş yaparken çiğ, filtre edilmemiş bir bal türü seçtiğinizden emin olun. Nemlendiriciler, yüz maskeleri ve ballı dudak balsamları, cildi ve dudakları nemlendiren ilave bir nemlendirici ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Ek olarak, ballı yüz maskeleri ve yüz temizleyicileri, antibakteriyel özellikleri nedeniyle akne ve siyah noktalarla mücadelede faydalıdır.
Ayrıca, doğal bal ile alerji olasılığı olduğunu da unutmayın. Bala alerjisi olan kişiler ciltlerinde bal kullanmamalıdır. Polenlere veya arılara alerjisi olan kişiler, balı topikal olarak uygulamaktan da kaçınmalıdır. Alerjisi olduğu bilinen herkes, balı vücudun daha geniş bölgelerine uygulamadan önce cildinin küçük bir kısmında test etmelidir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir