Genel

İltihaplı Cilt Nedir ?

İltihaplı Cilt Nedir

New York City kurul onaylı dermatolog Hadley King , kızarıklık, şişme, hassasiyet ve sıcaklık, iltihaplı cildin belirleyici belirtileri olduğunu söylüyor . Genetik ve bazı kronik durumlar, bazı insanları çeşitli iltihaplı durumlara daha duyarlı hale getirirken, Dr. King ayrıca tahrişe veya alevlenmeleri tetikleyebilecek bir dizi faktöre de değiniyor. Örneğin, diyet ve hormon seviyeleri sivilceyi etkileyebilirken, hava koşullarından cilt bakımı rejiminize kadar her şey egzama ve rosaceayı etkileyebilir. Hastalıklar veya stres sedef hastalığını tetikleyebilir ve çevresel maruziyet alerjik veya tahriş edici kontakt dermatite yol açabilir. Yukarıdakilerin hepsine iltihap eşlik ediyor ”diye açıklıyor Dr. King.

 

Dr. King, iltihaplı derinin görünümü iltihabın nedenine göre de farklılık gösterebilir. Akne, kistik de olabilen kırmızı ve hassas yumrular ile karakterize edilirken, rosacea alevlenmeleri “genellikle kızarıklıkla, bazen de şişlik, şişlik ve yanma veya sıcak his ile birlikte görülür” diye açıklıyor. Öte yandan, egzama veya sebore nedeniyle iltihaplanma tipik olarak daha kroniktir ve kuruluk ve dökülme ile birlikte gelir. Dr. King, “Alerjik kontakt dermatitte, örneğin zehirli sarmaşık gibi, akut iltihap sulu, sıvı dolu şişlikler, kaşıntı ve batma ile kendini gösterebilir” diye ekliyor.

 

Makyaj İltihaplı Cildi Nasıl Etkiler?

Mount Sinai’deki Icahn School of Medicine’de dermatoloji profesörü yardımcı doçent olan kurul onaylı dermatolog Debra Jaliman , genel bir kural olarak, iltihaplı derinin makyajsız bırakılması gerektiğini söylüyor . Akers bunu yineliyor ve ekliyor: “İltihaplı cildin üzerine makyaj uygulamak, cildin kendisini dengelemek için gerekli olan maddeden söndürülmek isteyen cilt nedeniyle makyajın kaybolmasına neden olabilir.” Ayrıca, cildin daha hassas, gergin veya rahatsız hissetmesine neden olan tıkanıklığa da yol açabilir. Short, bu yüzden doğru güzellik ürünlerini kullanmanın çok önemli olduğunu söylüyor. “Formüle bağlı olarak, makyaj cildi kötüleştirebilir veya rahatlatabilir” diye açıklıyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir