Genel

Yüz Kızarıklığı Hakkında Bilmediğiniz Şeyler

Cildinize gelince, kızarıklık görmek her zaman iyi bir şey değildir – özellikle de her cilt bakım ürününe tepki veren hassas bir cildiniz varsa. Yüz kızarıklığı, başa çıkılması gereken en yaygın cilt sorunlarından biri olsa da, arkasındaki nedenler ve nasıllar genellikle bir gizemdir. İşte cildiniz bir dahaki sefere kızarmış göründüğünde göz önünde bulundurmanız gereken kızarıklıkla ilgili bazı gerçekler.
Kızarıklık farklı şekillerde gelir.

Kızarıklık, kan cildinizin yüzeyine hızla ulaştığında ortaya çıkar ve genellikle hassas veya oldukça reaktif cilt ile ilişkilendirilir. Kızarma, güneş yanığı ve aşırı hava koşullarından, alerji ve egzamaya kadar çeşitli nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Egzama ve alerji çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir.
Cilt bakım ürünleriniz ve rutininiz de suçlu olabilir.

Tüm cilt bakım ürünleri eşit üretilmemiştir ve güzellik ürünlerinizdeki bazı bileşenler cildinize yarardan çok zarar veriyor olabilir. Kızarıklık, cilt tahrişinden veya bir üründeki belirli bir bileşenin alerjik reaksiyonundan kaynaklanabilir. Günlük rejiminiz, cildinizin kırmızıya dönmesinin veya ekstra hassas hissetmesinin nedeni olabilir. Parlayan ciltler için temizlik ve peelingler olmazsa olmaz olsa da, cilt tipiniz için yanlış formül veya bileşenler kullanıldığında veya aşırı yapıldığında işler kolayca dönebilir.
Diyet ve yaşam tarzı da tetikleyici olabilir.

Uzun geceler, kötü beslenme ve stres sadece genel sağlığınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda cildiniz için de kötü haberlerdir. Kızarıklığı tetiklediği ve kötüleştirdiği bilinen baharatlı yiyecekler, alkol, sıcak çay veya kahve, narenciye ve domateslerden uzak durun. Sıcaklık değişiklikleri cildinizi de etkileyebilir, bu nedenle kızarmayı azaltmaya çalışıyorsanız saunayı atlayın ve dışarıda egzersiz yapın.
Reçetesiz satılan ürünler kızarıklığın yatışmasına yardımcı olabilir.

Tüm kızarıklık endişelerimizi gideren bir ürüne el atmayı çok sevsek de, farklı cilt tipleri tedaviye her zaman aynı şekilde yanıt vermez. Bununla birlikte, kızarmayı ve renk bozulmasını azaltmak için aranacak bazı bileşenler ve formüller vardır. Aloe vera, yeşil çay, azelaik asit ve arnika kızarıklığı azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor. Ayrıca alkol, koku ve diğer aşındırıcı bileşenleri içeren ürünlerden uzak durmak en iyisidir. Ayrıca kuruluğa, kızarmaya ve kaşınmaya neden olursa cildinize retinol ürünlerini kullanmaktan biraz ara vermek isteyebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir