Blog

Yağlı Cildin Sebepleri Nelerdir?

En azından yağlı cilt sinir bozucu olabilir. Bununla ilgili yapabileceğiniz birkaç şey var. Birincisi, yağlı cildin oluşmasına neyin sebep olduğunu bilmek önemlidir. Düşündüğünüzün aksine, cildinize zarar veren fazla yağla bir ilgisi olabilecek birkaç yaşam tarzı faktörü vardır. Hormonlar, stres ve iklim, yağlı cilt nedenlerinde anahtar faktörlerdir.
İklim
Yağlı ciltler için en kötü iklim çok sıcak, nemli ve tropikal koşullar. Çok sıcak olduğunda, deriyi parçalama eğiliminde olan aşırı bir bakteri üremesi olur. İçinde bulunduğumuz iklim üzerinde her zaman kontrolümüz olmasa da, bunun etkileriyle mücadele etmenin bazı yolları vardır. Başlangıç olarak hindistancevizi yağı, buğday tohumu yağı ve diğer komedojenik bileşenler gibi belirli bileşenlerden kaçınmanız gerektiğini söyleyebiliriz çünkü bunlar yağlı ciltler için çok yağlı olabilir ve özellikle yağlıysanız gözeneklerinizi tıkar.
Yağlı cilt dostu bir yüz yağı istiyorsanız, jojoba yağı denemenizi öneririz, çünkü yapısı cildinizin sebumuna benzer, bu nedenle yağlı ve akne eğilimli ciltler için daha uygundur. Ayrıca, cildinizdeki sebum üretimini kontrol etmeye yardımcı olabileceği ve yağlı cilt tipleri için uygun hale getirebileceği için sardunya esansiyel yağı ile formüle edilmiş ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.
Hormonlar
Hormonlar ayrıca aşırı sebum üretiminde önemli bir rol oynayabilir. Dalgalanan hormonlar, yağlı cilde neden olabilecek artmış androjen seviyelerine neden olabilir. Örneğin, Adet döngünüzdeyken, yağ bezleriniz hormonlardaki bir değişiklik nedeniyle uyarılır – bu da yağlı cilde neden olabilir. Dalgalanan hormonların neden olduğu yağlı bir cilt yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey doktorunuza danışmaktır çünkü bunlar, işleri yoluna sokmak için özelleştirilmiş bir oyun planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.
Doktorunuza danışmanın yanı sıra, daha önce bahsedilen bazı komedojenik bileşenlerden uzak durmak isteyeceksiniz. Ayrıca, Salisilik asit, glikolik asit ve aloe ile formüle edilmiş ürünleri arayın. Ayrıca yağ ile formüle edilmiş ürünlerden kaçınılmasını öneriyor, çünkü bunlar komedojenik olma eğilimindedir, yani gözenekleri tıkayabilirler.
Stres
Hepimiz stresin nihai düşman olduğu konusunda hemfikir olabilir miyiz? Bu günlerde stres her yerde, hayatlarımıza zarar veriyor ve ortaya çıktıkça cildimizi daha da kötüleştiriyor . Dahası, stresin cilt üzerindeki önemli bir etkisi aslında hormonlarımız üzerindeki etkisidir. Stres hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu, yağ bezlerinden yağ üretiminde bir artışa yol açabilir.
Bazı ürünler aşırı petrolün etkisiyle mücadeleye yardımcı olabilirken, temel nedeni, yani stresi hedefleyemezler. Bunu göz önünde bulundurarak, stresinize neyin sebep olduğuna daha yakından bakmayı düşünebilirsiniz. Stresinizin nerede yaşadığını belirledikten sonra, yaşamınız üzerindeki etkisini hafifletmenin yollarını arayın. Stresi azaltmanın en sevdiğimiz yollarından bazıları meditasyon, yoga, rahatlatıcı bir banyo yapmak, telefonlarımızı kapatmak ve kitap okumaktır.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir