Genel

Cildin Pürüzlü veya Dokulu Olmasına Neden Olan Nedir?

Cildin Pürüzlü veya Dokulu Olmasına Neden Olan Nedir?

Cildinizin sağlığı çeşitli faktörlerden etkilenir – kirlilik, stres ve güneş hasarı gibi – zamanla cildinizi parçalayarak pürüzlülüğe, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve sarkmaya daha yatkın hale getirir.

 

Yaşlı kadınlarda, perimenopoz ve menopoz nedeniyle vücudun maruz kaldığı kimyasal ve hormonal değişiklikler, cilt pürüzsüzlüğünün genel olarak kaybına katkıda bulunabilir. Güzellik kimyacısı ve cilt bakımı uzmanı David Pollock, aslında normal yaşlanma sürecinin cildinizin sağlığında büyük bir rol oynadığını söylüyor . “[Yaşlandıkça], vücudumuz daha genç görünmemizi sağlayan temel unsurları giderek daha az üretir. Kolajen proteini sıkılık ve destek sağlar. Yine de, bir kadın menopoza girdiğinde, yaklaşık yüzde 45 daha az kolajene sahip oluyor ”diye açıklıyor Pollock.

 

Los Angeles’ta kurul sertifikalı bir dermatolog olan Dr. Anna Guanche , ölü ve keratinize cilt hücrelerinin birikmesi ve tekrarlayan tahrişin cildinizin dokusuna ve görünümüne de zarar verdiğini söylüyor . Dr. Guanche ayrıca cildinizin pürüzlü ve kuru görünmesinin en önemli nedenlerinden birinin nem eksikliği ve hidrasyon olduğunu belirtiyor.

 

Doctor Soohoo bunu tekrarlıyor ve ekliyor: “Cildin en üst tabakası, seramidler, kolesterol ve yağ asitlerinden oluşan mumsu bir matriks içine gömülü ölü deri hücrelerini içeren stratum korneumdur. Bu önemli maddeler, cildi nemli tutmaya ve etkili bir bariyer sağlamaya yardımcı olan tüm yağ türleridir (lipitler). “

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir