Genel

C Vitamininin Faydaları

C Vitamininin Cildiniz, Saçınız ve Sağlığınız İçin 8 Faydası

 

C Vitamininin Sağlık ve Cilt Bakımına Faydaları

Sağlıklı beslenmeyi düşündüğümüzde, C vitamini neredeyse kesinlikle akla geliyor. New York City’de kurul sertifikalı bir dermatolog olan Dr. Debra Jaliman’a göre  , C vitamini “soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için bağışıklığınızı güçlendirir, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.”

 

C vitamini, bazı önemli sağlık yararlarının yanı sıra cildiniz için de iyidir. Dr. Jaliman, “C vitamini yalnızca serbest radikal hasarını onarmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda cildi aydınlatıyor ve koyu lekelerin solmasına da yardımcı oluyor,” diyor ve ayrıca “kolajen üretimini teşvik ederek cildin dokusunu ve kalitesini iyileştiriyor.”

 

Düzenli olarak C vitamini kullanmak  , güneş hasarı ve kirliliğin etkilerinin cildinizde görünmesini önlemeye yardımcı olabilir  . Dr. Jaliman, antioksidan, tirozini melanine dönüştürmekten sorumlu tirozinaz adlı bir enzimi inhibe ederek hiperpigmentasyona karşı savunmaya yardımcı oluyor.

 

En iyi kısım? Diğer bazı cilt bakımı bileşenlerinin aksine, C vitamini uzun bir önlem listesiyle gelmez. Dr. Jaliman, “C vitamini genellikle cilt bakımında kullanıldığında güvenli, nazik ve etkilidir” diyor.

 

C Vitamininin Saç Faydaları

C vitamininin saçınız için de faydaları vardır. Scottsdale, Ariz’deki naturopatik tıp doktoru Dr. Alissia Zenhausern , NMD’den Dr. Alissia Zenhausern , içeriğin “kolajen olarak bilinen proteini oluşturmak için gerekli bir bileşen” olduğunu açıklıyor  . “C vitamini ayrıca vücudunuzun hem olmayan demiri emmesine yardımcı olur. saç büyümesi için gerekli bir mineral, ”diye ekliyor.

 

Bu faydaları görmek için Dr. Zenhausern, antioksidan açısından zengin yiyecekler ve hatta bazı durumlarda takviyelerle diyetiniz aracılığıyla yeterli düzeyde C vitamini almanızı önerir. “C vitamini eksikliği olan hastalarda C vitamini takviyesinin en büyük faydasını sıklıkla görüyoruz” diye açıklıyor. Eksikliği olmayanlara gelince, saçlar için C vitamininin faydalarından yararlanmanın en iyi yollarından bazıları olduğu için diyetinize daha fazla maydanoz yaprağı, lahana, brokoli, brüksel lahanası, çilek, kivi ve turunçgiller eklemenizi öneriyor.

 

Denenecek C Vitamini Ürünleri

C vitamini cilt bakımının her köşesine gitmiş olabilir, ancak her formül eşit yaratılmamıştır. Dr. Jaliman, “Cilde nüfuz eden ve nemlendiren ürünlerde kullanıldığında çok iyi çalışıyor” diye onaylıyor.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir