Genel

Yaz Aylarının Cilde Zararları

Yaz aylarında neredeyse her zaman kaçınılmaz olan güneş hasarı ve sıcak hava ile gelen dehidrasyonun yanı sıra, artan ter ve yağ üretiminin gözenekleri tıkadığını ve sivilce oluşumunu tetiklediğini açıklıyor. Dahası, artan güneşe maruz kalma ve ultraviyole hasarı, cilt renginin bozulmasına, kırışıklık oluşumuna ve nihayetinde cilt kanserine katkıda bulunabilir. “Yüzme havuzlarında uzun süre geçirilen zamanlar cildi kurutur, çünkü saatlerce klor ve suya daldırmak cildin bariyerini kırabilir. Isı ve nem de cildin mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarına çok yardımcı oluyor.” Diye ekliyor. Ayrıca makyajsız daha fazla zaman geçirdiğiniz için, muhtemelen cildinizi daha fazla kirletici maddeye maruz bırakmışsınızdır.

 

Yazdan Yaralanmış Cilt Nasıl Onarılır ve Sonbahar Hazırlığı

Daha koyu renkli göz farı uygulamaya ve saçınızı daha koyu bir gölgeye dönüştürmeye başlamadan önce cildinize biraz sevgi verin. İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

 

Antioksidan Alımınızı Artırın

Yazın rahatsızlıklarının giderilmesi, hava soğudukça çatlakların ve cilt kuruluğunun önlenmesine yardımcı olacaktır. Batra, cilt bakımı rejiminize mayıs ayından eylül ayına kadar yaşadığınız güneşe maruz kalmayı nötralize etmeye yardımcı olacak bir antioksidan eklemeyi öneriyor.

 

Daha Nazik, Daha Nemlendirici Cilt Bakım Ürünlerine Geçin

Batra’ya göre mevsimler değiştikçe cildinizi nemlendirmek sadece daha iyi görünmek ve hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda enfeksiyona karşı bir bariyer olarak daha iyi işlev görecek. “Cildin daha soğuk aylarda hidrasyonunu artırmak, cildin kaşınmasını, lekeli veya kırmızı görünmesini veya kızarıklık oluşmasını azaltır” diyor. “Soğuk aylarda cildi soymayan daha nazik ürünler kullanmak ayrıca bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlar için kapı görevi görebilecek çatlak veya yırtılma riskini de azaltır.” Ayrıca, bu yağsız cilt bakım ürünlerini sonbahar ve kış koşullarıyla daha etkili bir şekilde mücadele edecek daha nazik, yumuşatıcı ürünlerle değiştirmeyi öneriyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir