Genel

Yağlı Cilt Nasıl Kontrol Edilir?

Dermatologlardan yapılması ve yapılmaması gereken 8 şey

Yağlı cilt gözenekleri tıkayıp sivilcelerin artmasına neden olsa da, yağlı cildin de birçok faydası vardır. Yağ, cildin korunmasına yardımcı olur ve yağlı cilde sahip kişiler daha kalın bir cilde ve daha az kırışıklığa sahip olma eğilimindedir. Önemli olan, çok fazla yağa sahip olmak ile cildinizin doğal nemini korumak arasında bir denge kurmaktır.

1. Yüzünüzü her sabah, akşam ve egzersizden sonra yıkayın. Yıkarken, makyajı çıkarmak için bile cildinizi ovalama isteğine direnin. Ovmak cildinizi tahriş eder ve daha kötü görünmesine neden olabilir.

2. “Yağsız” ve “komedojenik olmayan” etiketli cilt bakım ürünlerini SEÇİN. Bu, temizleyiciler, nemlendiriciler ve makyaj dahil olmak üzere bu etiketlere sahip ürünlerin gözeneklerinizi tıkamayacağı veya sivilceye neden olmayacağı anlamına gelir.

3. Yağ bazlı veya alkol bazlı temizleyiciler KULLANMAYIN. Bunlar cildinizi tahriş edebilir.

4. Her gün nemlendirici uygulayın. Yağlı cildiniz olmasına rağmen, cildinizi nemli tutmak için nemlendirici uygulamak yine de önemlidir. Zamandan tasarruf etmek ve cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için 30 veya daha yüksek SPF’li, bir güneş kremi kullanarak cildinizi nemlendiriniz.

5. Yağsız, su bazlı makyajı malzemeleri kullanın.

6. Makyaj ile uyumayın. Uyumadan önce daima makyajın tamamını çıkarın.

7. Gün boyunca yağ emici kağıtları KULLANIN. Kağıdı yüzünüze nazikçe bastırın ve yağı emmesi için birkaç saniye bekletin. Kağıdı yüzünüze sürmeyin çünkü bu, yağı diğer alanlara yayacaktır.

8. Gün boyunca yüzünüze dokunmayın. Yüzüne dokunmak cazip gelse de, bunu yapmak ellerindeki kir, yağ ve bakterileri yüzüne yayabilir. Sadece temizlerken, nemlendirirken veya güneş kremi veya makyaj uygularken yüzünüze dokunun ve önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir