Genel

Siyah Nokta

Siyah nokta neden olur?

Hepimizin gözenekleri var ve bu gözenekler döküntü, yağ veya ölü deri hücreleriyle tıkandığında, işte o zaman siyah nokta olur. Siyah görünmelerinin nedeni, içlerindeki tüm yağların oksitlenmesidir. Siyah olan kir değil, sadece oksitlenmiş yağ. Siyah noktalar , genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür, ancak aşağıdaki vücut kısımlarında da görünebilirler:

  • göğüs
  • boyun
  • omuzlar

Siyah noktaların belirtileri nelerdir?

Koyu renkleri nedeniyle, siyah noktaların ciltte fark edilmesi kolaydır. Sivilce gibi iltihaplanmadıkları için ağrılı olmasalar da hafifçe yükselirler . Sivilceler, bakteriler saç folikülündeki tıkanıklığı istila ederek kızarıklığa ve iltihaplanmaya neden olduğunda oluşur .

Siyah noktalar nasıl tedavi edilir?

Manuel uygulamalar

Dermatologlar veya özel eğitimli cilt bakımı uzmanları, siyah noktaya neden olan tıkacı çıkarmak için yuvarlak halka çıkarıcı adı verilen özel bir alet kullanır. Doktor tıkanıklığı gidermek için çıkarıcı ile basınç uygular.

Kimyasal peeling

Kimyasal peelingler ayrıca tıkanıklıkları giderir ve siyah noktalara katkıda bulunan ölü deri hücrelerinden kurtulur. Soyma sırasında cilde güçlü bir kimyasal çözelti uygulanır. Zamanla cildin üst katmanları soyulur ve altındaki daha pürüzsüz cilt ortaya çıkar.Hafif peelingler tezgahta bulunurken, daha güçlü peelingler dermatologlar veya diğer cilt bakımı uzmanları tarafından yapılır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon sırasında , bir doktor veya cilt bakımı uzmanı, cildinizin üst katmanlarını zımparalamak için pürüzlü bir yüzey içeren özel bir alet kullanır. Cildin zımparalanması, siyah noktalara neden olan tıkanıklıkları giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir