Genel

Akne İzleri Farklı Türleri Nelerdir?

Akne izleri dediğimde, hiperpigmentasyondan bahsetmiyorum (zamanla çürüyen koyu lekeler ). Yaralanmanın bir sonucu olarak cildinizin dokusunda gerçek değişikliklerden bahsediyorum. Marisa Garshick, “akne durumunda, yaralanma aşırı yağ üretimi, iltihaplanma ve folikül duvarında kırılmaya neden olan bakterilerle ilişkilidir” diyor . Cilt yeni kollajen oluşturarak lezyonu onarmaya çalışır, ancak genellikle bu kollajen istediğimiz kadar yeterli veya pürüzsüz değildir. Akne izleri iki ana türü vardır:

 

Hipertrofik skar: bunlar, vücut bir akne skarını iyileştirmek için çok fazla kollajen ürettiğinde ortaya çıkan yara izleridir, bu da cildin yüzeyinde bir keloid gibi kabarık bir doku kütlesine yol açar.

 

Atrofik skar: bu tip skar, vücudun akne skarını iyileştirmek için yeterli kollajen üretmemesinden kaynaklanır ve bu da doku kaybına neden olur. Benzer düzensiz olduğunu atrofik yara izleri, genellikle yuvarlak veya oval şekilli, keskin en yaygın türleri kenarlı, daraltılmış bölge “araç kutusu” bir yara izi; deri gibi görünen keskin bir nesne buz kıracağı” yara izleri “hangi derin, ama küçük ve dar, delinmiş, akne şiddetli salgınlar olanlarda daha yaygındır); ve derinliği uzanan, eğimli kenarları ile izleri haddeleme, dalgalı ya da daha geniş bir cilt alanı gösterir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir