Genel

Cilt Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Cildimin sağlıklı olması için ne yapmalıyım? Evde cilt bakımı nasıl yaparım? gibi soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz!

1 Hızlı market alışverişiniz saatlerce gecikmiş güneş hasarını tetikleyebilir.

 

Hepimiz yıl boyunca güneş kremi kullanmamız gerektiğini biliyoruz, ancak bazen yağmurlu kış günlerinde aşırıya kaçmış gibi geliyor. Spoiler uyarısı: Bu hâlâ gerekli bir adım. UV ışınları ile korunmasız cilt arasındaki kısa temas bile düşündüğünüzden daha ciddi ve kalıcı sonuçlara neden olabilir. Araştırmalar, UV ışığının, artık maruz kalmadığınız halde gelişmeye devam eden kalıcı DNA hasarını tetiklediğini gösteriyor . Dr. Mona Gohara “Güneş durabilir, ancak hasar durmaz, bu nedenle kalıcı koruma çok önemlidir ” diyor. Yale Tıp Fakültesi’nde bir dermatolog ve klinik dermatoloji profesörü. Bir dahaki sefere hızlı bir işinizi yürüttüğünüzde veya evden çalışırken bir pencerenin önünde oturduğunuzda, en sevdiğiniz geniş spektrumlu SPF’nin yeterli bir katmanı uygulanmış olarak yapın. Dr. Gohara ayrıca serbest radikallerin UV ışınlarından kaynaklanan zararlı etkilerini daha da azaltmak için bir antioksidan (C vitamini serumu gibi; SkinCeuticals CE Ferulic’i deneyin ) kullanmanızı önerir .

 

2 Cilt tipiniz sonsuza kadar aynı kalmayabilir.

 

Cilt tipinizi bulmak için tüm işi yaptınız , ancak işte bazı şeylerin değiştiğine dair hızlı bir uyarı. Dr. Gohara, yüzünüz ister yağlı, ister kuru veya her ikisinin bir kombinasyonu olsun, bu kategorilerin kümülatif UV mazuriyeti, kirlilik, menopoz veya glikosilasyon (çok fazla şeker yediğinizde meydana gelen kolajen yıkımı) gibi faktörlere bağlı olarak değişebileceğini söylüyor . Doğru ürünleri kullandığınızdan emin olmak için, cildinizin günlük durumuna çok dikkat edin – örneğin birkaç yıl önce çatlaklar yaşadınız diye cildinizin akne eğilimli olduğunu varsaymayın.

 

Dr. Gohara, cilt tipinizin yanı sıra, “güneşe nasıl tepki vereceğinizi, sivilcenizin ardından izleriniz varsa veya nasıl yara izlediğinizi düşünmeniz gereken pek çok şey var” diyor. “Bu, daha koyu ten rengine sahip olanlar için özellikle önemli.” Cilt ihtiyaçlarının tam listesi göz önünde bulundurularak alışveriş yapmak, mükemmel ürününüzü daraltmanıza yardımcı olacaktır, özellikle de cildinizi zamanla iç ve dış faktörler etkilediğinden.

 

3 Bakteriler, cildinizi dengede tutmanın anahtarı olabilir.

 

“ Gut-cilt eksen cilt sağlığı üzerinde bir etkisi olan gut mikrobiyotasına kavramına atıfta” Dr Du-Harpur diyor. Kesin bağlantı konusunda hala tartışmalar var, ancak araştırmacılar hem cildimizin yüzeyinin hem de midemizin iç kısmının dengeyi korumak için çalışan trilyonlarca mikroorganizmadan oluşan mikrobiyomlara ev sahipliği yaptığını biliyorlar.

 

Cildin mikrobiyomu bozulduğunda iltihaplanma ve tahriş meydana gelir. Dr. Gohara, “Bağırsak mikrobiyomunun yetersiz kalması durumunda aynı tür bir disbiyozun ortaya çıkabileceği varsayılabilir” diyor. Mikrobiyom düzenleyici probiyotik takviyeleri, bağırsak ve deri sağlığını desteklemede popüler bir seçenektir, ancak bunları çevreleyen bilim doğrudan bir bağlantı kurmayı bırakmaktadır. Bu yöntemin sizin için mantıklı olup olmadığını belirlemek için dermatoloğunuz veya doktorunuzla birlikte çalışın. (Cilt güçlendirici takviyeleri denemeye hazır olduğunuzda, en sevdiğiniz içeceğe karıştırılabilen Beauty Chef’s GLOW Inner Beauty Powder’a göz atın.)

 

4 O dolu yapılacaklar listesi cildinizi sabote ediyor.

 

Çok fazla baskı altında olduğunuzda, cildiniz sonunda sonuçlarını gösterecektir . Londra merkezli SKNDOCTOR’un kurucusu ve dermatolog Dr. Ewoma Ukeleghe , “Stres – ister zihinsel, fiziksel ya da duygusal – cilde sinyal gönderen adrenalin ve kortizol gibi hormonların salınımını tetikliyor” diyor . Ani etkiler arasında daha yavaş yara iyileşmesi, riskli bariyer işlevi, aşırı yağ üretimi ve dehidrasyon yer alır. Onları hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak bu etkiler, ani kopmalar veya egzama alevlenmesiyle karşılaşana kadar zamanla birleşir.

 

Duygularınızı görmezden gelmek yerine, bunu biraz soğuk bir zamanda planlamak için önemli bir hatırlatma olarak düşünün. Bu yıl, ister Netflix’e yetişmek için zamanınızı bloke etmek veya rahatlatıcı bir banyo banyosu ve yüz maskesi ile geri tepmek anlamına gelsin, kişisel bakımınıza öncelik verin.

 

5 Daha fazla su içmek parıltınızı artırmaz, ancak uyku yapabilir.

 

Ünlülerin daha fazla su içmenin berrak bir ten renginin sırrı olduğuna dair yemin ettiklerini birçok kez duymuş olmamıza rağmen, araştırmalar bunun bir efsane olduğunu söylüyor . İçtiğiniz su, cildinize yaklaşmadan diğer organlarınıza ulaşır ve susuz kalmadığınız sürece günlük su alımınız sizi dışarıdan etkilemez. Bunun yerine odağınızı yeterince güzellik uykusu almaya kaydırın.

 

Dr. Ukeleghe, “Uyku, hormon seviyelerinin, metabolizmanın, bağışıklık sisteminin ve cildin ekosisteminin kilit bir düzenleyicisidir” diyor. Gece geç yatma saatleri sedef hastalığı, dermatit ve akne gibi mevcut cilt hastalıklarını tetikleyebilir. Biriken uyku borcu ayrıca iltihaplanmaya neden olur ve yaşlanma belirtilerini hızlandırır ve hafta sonları bu eksik saatleri telafi edemezsiniz. Yatak odanızı olabildiğince konforlu hale getirmenin karşılığını alır, bu yüzden ipek bir göz maskesi takın ( slip ™ ‘den lüks maskelere düşkünüz ), aromaterapi yastık spreyine yatırım yapın ve daha sağlıklı, daha mutlu bir cilde dalın.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir