Genel

Cildin İdeal PH Değeri Nedir ?

“PH” nedir ve ideal “dengesi” nedir?

Dr. Nazarian: pH ölçeği, bir şeyin ne kadar asidik veya Nötr olduğunu ölçen sayısal bir ölçektir (genellikle 0 ile 14 arasında). Cilt, vücudun herhangi bir organı gibi, özellikle pH söz konusu olduğunda, dar, ideal bir ortamda elinden gelenin en iyisini yapar. Cilt, bariyerini 5.5—hafif asidik olarak en iyi şekilde korur. İdeal ph’da (5.5), cilt iyi bir bariyeri koruyabilir ve doğal yağlar, nemlendiriciler ve bakterilerle birlikte gerçek bir koruyucu savunma organı olarak işlev görebilir. Bu kalkanı yaratan faktörlerin bu koleksiyonuna “asit manto” denir. ”

 

PH dengesi cilt için neden önemlidir?

Dr. Nazarian: herhangi bir büyük sapma—ya çok yüksek bir pH ya da çok düşük-cildin “ekosistemini” atar ve ciltteki doğal yağlar ve doğal bakteriler bozulduğunda iltihaplanma ve tahrişe neden olur. PH ve bakteriler arasındaki bağlantı, ph’ın her iki yönde de kaymasından kaynaklanır, böylece “iyi “bakteriler artık iltihaplanmayı ve” kötü ” bakterileri kontrol altında tutamaz.

 

Cildinizin pH’sının dengesiz olduğuna dair işaretler nelerdir?

Nazarian: insanlar cildinin çok kırmızı, çok kuru, çok kaşıntılı, çok lapa lapa, çok yağlı olduğundan şikayet ettiğinde—çok fazla şey—potansiyel olarak cildin ideal dengesi bozulduğu ve pH değiştiği için, doğal florada bir dizi enflamatuar faktör ve düzensizlik yaratır. PH dengesi kavramı hala yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak, düşünce bu kuruma çok alkali olur ve cildin hidrasyon azalması, egzama fişekleri giden ve potansiyel olarak düşük çok asidik pH spektrumu arasında, cilt artış kızarıklık ve iltihap oluşturur iken (ince çizgiler, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileri vurgulayarak bir pH. Aynı şey DAHİLİ olarak da mümkündür: bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve kötü bakterileri en aza indirmeye yardımcı olan doğal bakteri florasına sahibiz. Bu hassas dengeyi attığımızda, yeni çalışmalar kolondaki (ve derideki) enflamatuar belirteçlerin arttığını, akne, rosacea ve belki de cildin diğer enflamatuar durumlarını tetiklediğini göstermektedir. Herhangi bir sapma, cildin en iyi şekilde görünmesini, hissetmesini ve performans göstermesini önler.

 

Cilt pH dengesini ne etkiler?

Nazarian: cildin pH’ı hemen hemen her şeyden etkilenebilir: kullandığınız cilt bakım ürünleri, ne ile yıkıyorsunuz (klasik sabunlar çok alkalidir), ne sıklıkta yıkıyorsunuz ve hatta ne yiyorsunuz. (Ve daha sık) benzer şekilde, çok asidik veya çok temel ürünler kullanıyorsanız, cildin pH değiştirebilir. Ev ürünleri, mutfak ve banyo öğeleri gibi, uzak cilt renginden farklı bir pH var çünkü benim hastalar hep doğal cilt endişeleri gidermek için “ev ilaçları” ya da Pinterest-yazın cilt bakım ipuçları için arıyoruz, ama bu son derece riskli.

 

Cildin pH dengesini en iyi nasıl geri yükleyebilirim?

Nazarian: Probiyotikler, hem harici hem de dahili olarak cilt ve bakteri dengesini düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak iyi bakteri florasının ve ph’ın bozulmasını azaltmak için iyi bir topikal rejime ve diyete uymak önemlidir. Günümüzde birçok topikal cilt bakım ürünü probiyotikler içerir veya pH dengeli olduklarını belirtir: bu tekniklerin her ikisi de ideal bir cilt ortamını yeniden kazanmaya yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, cildinizi hassas bir şekilde tedavi etmeyi hatırlamak (aşırı yıkamamak, aşırı ovmak veya rastgele ürünler kullanmak) hassas asit mantosunun tahrip edilmesini önlemeye yardımcı olur ve cildinizi korumaya yardımcı olur, böylece sizi koruyabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir