Genel

Güneş Kremi İle İlgili Yanlış Bilinen Bilgiler

  1. “Günün çoğunu içeride geçirmeyi planlıyorsam güneş kremi kullanmama gerek yok.”

Dr. Sarnoff: Yanlış! Zamanınızın çoğunu içeride geçirdiğinizde bile, özellikle pencerenin yanında zaman geçirecekseniz, cildin tüm açık bölgelerine güneş kremi uygulamanız gerekir. Cildinize zarar veren ve cilt kanseri riskinizi artıran iki tür ultraviyole ışık vardır: ultraviyole a (UVA) ve ultraviyole B (UVB). Pencere camı UVB ışınlarını engeller, ancak UVA ışınlarını engellemez. Aslında, çalışmalar, pencerelerden UVA ışınlarına kronik maruz kalmanın cilt yaşlanmasını beş ila yedi yıl hızlandırabileceğini ve en önemlisi cilt kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca, her gün güneş kremi uygulamak çok sağlıklı bir alışkanlıktır ve dışarıda plansız zaman geçirirseniz korunacaksınız.

 

  1. “Yanmadığım sürece, biraz renk almak sağlıklı. Baz bronzluk güneş yanığını önlemeye yardımcı olur. “

Dr. sarnoff: yanlış ve gerçekten yanlış! Güvenli “temel bronzluk” veya “sağlıklı bronzluk” diye bir şey yoktur.”UV radyasyonu kanıtlanmış bir insan kanserojenidir ve bu ışınlara korunmasız maruz kalma cilt kanseri gelişme riskinizi önemli ölçüde artırır. Güneş yanığı gibi, bronzlaşma da cilde kalıcı DNA hasarına neden olur. Bağışıklık sistemi, onarım enzimlerini güneşe zarar veren bölgeye gönderir ve Onarımların bir parçası olarak, daha fazla güneş yanığını önlemek için daha koyu bir pigment duvarı örer. Ancak onarımlar asla mükemmel değildir ve daha önce yapılmış olan hasarın bir kısmı cilt hücrelerinde mutasyonlara neden olabilir; önceki hasarlardan kaynaklanan kusurlarla birlikte, cildi erken yaşlandırabilir ve bir gün cilt kanserine yol açabilir.

 

  1. “Daha yüksek bir SPF numarası, güneşte daha fazla zaman geçirebileceğim anlamına geliyor.”

Dr. Sarnoff: hepimiz güneş koruyucusunu tam olarak belirtildiği gibi uygularsak bu doğru olurdu, ki bu çok zor! SPF-veya güneş koruma faktörü-güneş koruyucusunun UVB ışınlarının cilde zarar vermesini önleme yeteneğinin bir ölçüsüdür. Örneğin, korunmasız cildinizin kırmızıya dönmeye başlaması 20 dakika sürerse, bir SPF 15 güneş kremi kullanmak teorik olarak kızarıklığı 15 kat daha uzun süre önleyecektir.

 

Ancak SPF ideal koşullar altında bir laboratuarda test edilir ve çoğu insanın güneş kremi nasıl uyguladığı doğru değildir! Gerçek dünyada, çoğu insan maruz kalan tüm cilde eşit bir tabaka halinde yeterli güneş kremi (tüm vücudunuza yaklaşık iki yemek kaşığı) uygulamamaktadır. Bu nedenle, aldığınız koruma genellikle üründe belirtilenden çok daha düşüktür. 50 + SPF değerine sahip güneş kremleri, biraz daha fazla koruma isteyenler için değerli bir güvenlik payı sunabilir, örneğin cilt kanseri riski yüksek olanlar, her zaman yanan çok açık veya hassas cilde sahip olanlar veya bazı rahatsızlıkları olan kişiler güneşe karşı daha hassastır. Ancak hangi SPF seviyesini seçerseniz seçin, güneş koruyucunuz en az iki saatte bir ve yüzdükten veya terledikten hemen sonra tekrar uygulanmalıdır.

 

  1. “Güneş kremi vücudun gerekli D vitamini almasını önler”

Dr. Sarnoff: Yanlış. D vitamini hepimiz için çok önemlidir – kemik büyümesini teşvik eder, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve Osteoporoz da dahil olmak üzere bir dizi hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Güneş radyasyonunun bazı gıdalar ve takviyelerle birlikte bir D vitamini kaynağı olduğu doğrudur. Korunmasız güneşe maruz kalma, bu vitaminden yeterince yararlanmanın en iyi yolu değildir, ancak yakın zamanda yapılan bir çalışma, güneş kremlerinin D vitamini üretimini engellemediğini bulmuştur. Ne kadar güneş kremi kullanırsanız kullanın veya SPF’NİN ne kadar yüksek olursa olsun, güneşin bazı UV ışınları hala cildinize ulaşır.

 

Kendinizi kasıtlı olarak zararlı UV ışınlarına maruz bırakmak yerine diyet ve Takviyeler yoluyla D vitamini almak en iyisidir. Yağlı balıklar, zenginleştirilmiş portakal suyu ve süt iyi kaynaklardır. Yumurta sarısı, Dana karaciğeri ve peynir gibi yiyecekler de daha az D vitamini içerir. ayrıca, yeterli D vitamini aldığınızdan emin olmak için Takviyeler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 

  1. “Bazı güneş koruyucu maddeler zararlıdır.”

Dr. sarnoff: oxybenzone çevresindeki güneş koruyucu Güvenlik Merkezi ile ilgili soruların çoğu. Oksibenzon da dahil olmak üzere şu anda FDA onaylı olan tüm güneş koruyucu bileşenler uzun yıllardır kullanılmaktadır ve bu bileşenlere sahip güneş kremlerinin insanlara zararlı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir