Genel

ARGAN YAĞI

ARGAN YAĞI NEDİR
Argan yağı, Fas’a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. En sık olarak, tropikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya çeşitli sağlık yararları
sağlamak için yutulabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Aynı zamanda şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik
ürünle karıştırılır.
Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmek için hem topikal hem de ağızdan kullanılmıştır. Cilt sağlığını güçlendirmek için güçlü
bir kombinasyon oluşturan bir dizi farklı faydalı özellik ve vitamin içerir.

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları

 1. Güneşin verdiği hasardan korur
  Faslı kadınlar ciltlerini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan yağı kullandılar, bir uygulama 2013 çalışması yapıldı.
  Bu çalışma, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildi güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı korumasına yardımcı olduğunu buldu. Bu, sonuç olarak
  yanıkları ve hiperpigmentasyonu önledi. Uzun vadede bu, melanom dahil cilt kanserinin gelişimini önlemeye bile yardımcı olabilir .Bu faydalar için argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya yağı topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.
 2. Cildi nemlendirir
  Argan yağı belki de en çok nemlendirici olarak kullanılır. Bu yüzden genellikle losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur. Nemlendirici etki için topikal olarak uygulanabilir veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir. Bu, büyük ölçüde , ciltte su tutmayı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağda çözünen bir antioksidan olan bol miktarda E vitamini sayesindedir .
 3. Bir dizi cilt durumunu tedavi eder
  Argan yağı, antioksidan ve antiinflamatuar özellikler dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de sedef hastalığı ve rosacea gibi bir dizi farklı iltihaplı cilt rahatsızlığı için semptomları azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonuçlar için saf argan yağını doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. Rosacea en iyi oral takviyeleri alarak tedavi edilebilir.
 4. Sivilceyi tedavi eder
  Hormonal sivilce genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun bir sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkilere sahiptir . Bu, birkaç farklı sivilce türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir . Argan yağı veya argan yağı içeren yüz kremlerini günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. Dört hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.
 5. Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
  Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, ona hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etme ve önlemeye yardımcı olma yeteneği verir. Etkilenen bölgeye günde en az iki kez argan yağı sürün.
 6. Yara iyileşmesini iyileştirir
  Antioksidanlar açıkça güçlü bir güçtür. Argan yağında bulunan güçlü antioksidan ve E vitamini kombinasyonu, yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu faydayı vücudunuzda deneyimlemek için düzenli olarak argan yağı takviyeleri alabilirsiniz.
 7. Atopik dermatiti rahatlatır
  Atopik dermatit , kaşıntılı, kırmızı cilt gibi semptomları olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Araştırmalar, etkilenen bölgeye argan yağının topikal olarak uygulanmasının semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur. E vitamini ve argan yağında bulunan doğal iltihaplanma özelliklerinin her ikisi de bu yatıştırıcı etkiye yol açabilir. Bir çalışma dermatit hastalarının argan yağında bol miktarda bulunan plasebo veya oral E vitamini ile tedavi edilmesi için yapılmıştır. Araştırmacılar, E vitamini alan katılımcıların semptomlarda önemli bir azalma gördüğünü buldu.
 8. Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır
  Argan yağı uzun zamandır yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Sadece anekdot niteliğindeki kanıtlarla desteklenmesine rağmen, menopoz sonrası katılımcılarla yapılan son çalışma Güvenilir Kaynakbu iddiayı destekleyebildi. Araştırmacılar, oral ve kozmetik argan yağı kombinasyonunun cildin elastikiyetinde önemli bir artışa neden olduğunu buldular. Bu etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi sağladı. Bu faydaları, argan yağını doğrudan cilde uygulayarak, düzenli olarak ağızdan takviye alarak veya her ikisiyle elde edebilirsiniz.
 9. Cildin yağlılığını azaltır
  Bazılarımızın doğal olarak diğerlerinden daha yağlı bir cildi var. Oluşabilecek yağlı parıltıdan kurtulmak için sık sık yollarını kaybedenler. Argan yağının sebum azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumu azaltmaya ve cildin yağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma , argan yağı içeren günde iki kez krem ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığını buldu.
 10. Çatlakları önler ve azaltır
  Çatlaklar özellikle hamilelik sırasında yaygındır, ancak bunları herkes yaşayabilir. Bir 2016 çalışması argan yağı içeren yağda su kreminin cilt elastikiyetini artırdığını buldu. Bu, çatlakların erken dönemde önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı oldu. Argan yağını doğrudan etkilenen bölgeye günde en az iki kez uygulayın. En iyi sonuçlar için çatlaklar görebileceğinizden veya görmeye başlayabileceğinizden şüphelendiğiniz anda bunu yapın.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir