Blog

Şampuan Çeşitleri ve Özellikleri

Şampuanın tarihi eski mısıra kadar dayanır. Eski Mısır’da saçlarını sitrik asitle yıkayan insanlar, sabunla bu maddeyi karıştırarak kullanıyordu. Daha sonra kaynar suya potas ve soda da katarak bir karışım ortaya çıkardılar. Evlerde üretilen bu madde, günümüzde kullanılan şampuanları atası olarak bilindi.

Ortaçağ ’da evlerde üretilen şampuanlar, İngiltere’nin Hindistan’dan yönetimi devralmasından sonra keşfedilen kültür de, Hintçede “champo” kelimesinden esinlenerek şampuan yaratıldı. Yani masaj anlamına gelen bu kelime kullanıldı ve herkes kendi şampuanını yaparak formülü saklamaya başladı.

1740 yılında Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülen bu madde, İngilizceye şampuan olarak girdi ve 1890’da Almanya’da ilk gerçek deterjan şampuanın üretilmesiyle, endüstri halini aldı. 1930’larda yağlı ve kuru saçlar için şampuanlar üretilmeye başlandı.

Önceleri toz halinde alınan karışımlar suyla karıştırılıyordu. Daha sonra ise cam şişelerde sıvı olarak satılmaya başladı. Türkiye’de de şampuanın yarım asırlık bir geçmişi var. Saç masajı hala Hindistan’da tercih edilen bir yöntem ama saç bakımı şu an birçok farklı biçimde gerçekleşiyor.

Saç özelliklerine ve  ihtiyaçlarına  göre üretilen saç bakım ürünleriyle saç sağlığının korunması ve saç dökülmelerinin önlenmesi mümkün oluyor. ilk olarak Fransız markaların piyasaya girdiği bitkisel şampuan pazarı hızla büyüyerek günümüzde çok geniş bir yelpazeye sahip oldu. Farklı ihtiyaçlara yönelik saç bakım ürünleri, saç dökülmesi, saç kalınlaştırma, renk koruma ve köpeği önleme gibi birçok farklı özellikle satışa sunuldu. Şampuanlar günümüzde modern fabrikalarda üretilmektedir. Yasal bakımdan Sağlık Bakanlığı’nın GMP koşullarına göre kozmetikte kullanımına izin verilen hammaddelerle üretilmektedir. Ürünler piyasaya çıkmadan önce kalite kontrol testlerinden geçmektedirler. Buna rağmen şampuanlar arasında farklılıklar olabilir.

Günümüzde çok çeşitli şampuan markaları vardır. Şampuan clear, şampuan elidor, şampuan schwarzkopf gibi şampuan çeşitleri vardır. Şampuan özellikleri olarak her biri farklı saç tipine özel olarak üretilir.

Cosmoburada sitemizden her çeşit ve özellikte şampuan mevcuttur. En iyi şampuan markaları, en uygun şampuan fiyatları ile cosmoburada adresinden online sipariş vererek ulaşabilirsiniz. Üstelik 100 tl ve üzeri ücretsiz kargo seçeneği ile.

Her marka saç kremleri ve şampuanlar uygun fiyata, bir tıkla kapınıza kadar geliyor. Beğenmediğiniz veya istemediğiniz ürünü 15 gün içinde iade imkanı sunuyoruz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir