Genel

Kozmetik ve Kişisel Bakım

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, insan vücuduna temizlik, güzelleştirme, çekiciliği arttırma veya görünümünü değiştirme amacıyla uygulanır.
Antiperspiranlar, kokular, makyaj ve şampuanlardan sabunlar, güneş kremleri ve diş macunlarına kadar kozmetik ve kişisel bakım ürünleri hayatımızın her aşamasında önemli bir rol oynamaktadır.
Özellikle yedi kategoride kozmetik ve kişisel bakım ürünleri vardır – ağız bakımı, cilt bakımı, güneş bakımı, saç bakımı, dekoratif kozmetikler, vücut bakımı ve parfümler.
İnsanlar kozmetik ürünlerini binlerce yıldır kullanıyor ve bugün, Avrupa’nın 500 milyon tüketicisinin büyük çoğunluğu sağlıklarını korumak, refahlarını arttırmak ve özgüvenlerini arttırmak için her gün kozmetik ve kişisel bakım ürünleri kullanıyor.
Kozmetik ürünlerin kullanım sıklığı bakımından ülkeler arasında, farklı cinsiyet ve yaştaki insanlar arasında ve farklı kozmetik ürünler için farklılıklar gözlemlenebilir.
Tüm kozmetik ürünleren az bir, çoğunlukla çok sayıda kimyasal maddeden oluşur. Bununla birlikte, birçok durumda kozmetik ürünlerde bulunan “içerikler”, tam moleküler bileşimleri veya yapılarında tam olarak tanımlanmamaktadır.
Bu bölüm “kozmetik içerik” neyin oluşturduğu sorularını ele alır ve açıklar; üretim, satış ve kullanımlarını hangi yasal çerçeve yönetir; ve endüstri (hem bileşen tedarikçileri hem de bitmiş ürün formülatörleri) dünya çapında büyük ölçüde farklılık gösteren gereksinimlerle nasıl başa çıkabilir? Herhangi bir kozmetik ürün, içerik belirli bir “negatif” liste ile yasaklanmadığı sürece herhangi bir bileşenle (tek madde veya karışım) formüle edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir