Genel

En Popüler Masaj Türüleri

İsveç Masajı Terapisi

İsveç masajı, çoğu klinik, spor salonu, spa ve sağlıklı yaşam merkezinde sunulan standart masaj türüdür. Masaj terapistleri, losyon veya yağ kullanarak genellikle geniş genel vuruşlarla başlar ve ardından sorunlu bölgeleri ele almak için belirli vuruşlara geçer. 1

İsveç masaj terapisinde beş temel vuruş vardır:

  • Effleurage (uzun yumuşak vuruşlar)
  • Petrissage (yoğurma, yuvarlama ve kaldırma) 
  • Sürtünme (sıkışma veya küçük dairesel hareketler)
  • Tapotement (perküsyon)
  • Titreşim (sallanma ve sallanma hareketleri)

İsveç masajı tüm vücut kaslarının gevşemesini sağlar ve bir yaralanmadan sonra iyileşirken özellikle yardımcı olabilir

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajı, masaj yağına eklenen kokulu bitki yağları ( uçucu yağlar olarak bilinir) ile yapılan bir İsveç masajıdır. Çiçeklerden ve diğer bitki parçalarından elde edilen uçucu yağlar hoş bir koku sunar ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır. Örneğin lavantanın rahatlamayı teşvik ettiği bulunmuştur. Spesifik ihtiyaçları karşılamak için farklı uçucu yağlar seçilebilmesine rağmen, terapist tipik olarak rahatlamak, enerji vermek veya canlandırmak için önceden karıştırılmış yağları kullanır. 

Aromaterapi masajının yatıştırıcı etkileri, depresyon, uykusuzluk, bazı sindirim bozuklukları ve ağrı gibi çeşitli rahatsızlıklara fayda sağlayabilir.

Sıcak Taş Masajı

Adından da anlaşılacağı gibi, sıcak taş masajında  ısıtılmış taşlar kullanılır. Masaj terapisti, vücudun belirli noktalarına sıcak, pürüzsüz taşlar yerleştirir ve masajı yaparken taşları tutar. Taşlar genellikle bazalttır (ısıyı iyi tutan volkanik bir kaya).

Pürüzsüz taşların sıcaklığı oldukça rahatlatıcı olabilir. Ayrıca, ısının sıkı kasları gevşettiği gösterilmiştir, bu nedenle sıcak taşlar terapistin kas gerginliği alanlarını hızlı bir şekilde rahatlatmasına izin verir. 

Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı veya varisli damarlar gibi belirli tıbbi durumlarınız varsa, sıcak taş masajı yaptırmayı planlıyorsanız sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir