Genel

Koku Notaları Nelerdir?

Tıpkı müzik gibi kokular da farklı notalardan oluşur. Koku notalarında ustalaşmak her koku sever için anahtardır. Koku notlarınızı anlayarak, her seferinde mükemmel kokuyu bulabileceksiniz.

Koku uzmanları olarak sizi gülümseten kokular yaratmaya odaklandık. Sizin için mükemmel kokuyu bulmanıza yardımcı olmak için, işte koku notalarını anlama kılavuzumuz …

Koku Notları Nelerdir?

Koku notaları, esasen son kokuyu oluşturan farklı koku katmanlarıdır. Bu kokular üç farklı öğeye ayrılmıştır: üst notalar, kalp notaları ve alt notalar.

Üst, kalp ve alt notalar birlikte güzel bir koku oluşturmak için birlikte çalışır. Üçünün kombinasyonu olmasaydı, bir koku çekici olmazdı.

En İyi Notlar

Bir kokunun üst notaları bazen açılış notları veya başlık notları olarak bilinir çünkü hemen uygulamada tanınan koku notalarıdır. Üst notalar, tüm notaların en hafifidir.

Üst notlar ilk izlenimi temsil eder. Bir kokunun en uzun ömürlü unsuru olmayabilir, ancak yeni bir koku denerken koklayacağınız ilk şey onlardır. Üst notalar, sizi içine çeken ilk kokuları temsil eder ve koku hakkında ilk izleniminizi yaratmanıza neden olur.

Tipik üst notalar arasında turunçgiller (bergamot, limon, portakal kabuğu rendesi), hafif meyveler (anason, çilek, greyfurt) ve taze otlar (fesleğen, adaçayı, lavanta) bulunur.

Kalp Notları

Adından da anlaşılacağı gibi, kokunun kalbinde kalp notaları bulunur. Orta notalar olarak da bilinen bu koku tabakası, herhangi bir kokunun temelini oluşturur ve son kokunun yaklaşık% 40-80’ini oluşturduğu bilinmektedir.

Kalp notaları, üst notalar kaybolmadan hemen önce görünmeye başlar ve gelecek olan temel notaları güçlü bir şekilde etkiler. Kalp notları hafife alınmamalıdır!

Bir kokunun kalbi hoş ve çok yönlü olmalıdır. Bu nedenle tarçın, gül ve limon otu gibi kokular yaygın ve tanınabilir kalp notalarıdır.

Temel Notlar

Son olarak, üst notalar tamamen buharlaştıktan sonra temel notlar parlamaya başlayacaktır. Tek başına baz notalar son kokunun% 10-25’ini oluşturur. Bununla birlikte, baz notalar ayrıca kokunun karmaşıklığını derinleştirmek için kalp notalarıyla harmanlanır.

Üst notaların ilk izlenimi oluşturduğu yerlerde, temel notalar kokunun kuruma süresiyle ilişkilendirilir ve bu nedenle, temel notalar son ve kalıcı izlenimi yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir